با خواص شگفت انگیز هندوانه ، طالبی و خربزه آشنا شوید    

کد خبر: 203                                       تاریخ انتشار:  96/10/08

صفحه نخست » مجله اینترنتی

 

با خواص شگفت انگیز هندوانه ، طالبی و خربزه آشنا شوید

طالبی، هندوانه و خربزه همگی از خانواده خیار، كدو و كدو تنبل هستند كه به صورت بوته‌ای بر روی زمین رشد می‌كنند.
روزنامه آرمان: طالبی، هندوانه و خربزه همگی از خانواده خیار، كدو و كدو تنبل هستند كه به صورت بوته‌ای بر روی زمین رشد می‌كنند.

جلوگیری از گرفتگی عروق

خواص هندوانه ، طالبی و خربزه

بتاكاروتن یك آنتی‌اكسیدان قوی محسوب می‌شود. آنتی‌اكسیدان‌ها به طور موثری از بروز بیماری‌های قلبی و عروقی جلوگیری می‌كنند. نقش آنتی‌اكسیدان‌ها جمع‌آوری رادیكال‌های آزاد اكسیژن از بدن است. در اثر افزایش رادیكال‌های آزاد اكسیژن در بدن چربی‌های موجود در خون به‌خصوص LDL اكسیده می‌شوند. اكسیده شدن LDL مرحله آغازین تشكیل پلاك در سطح عروق خونی است. چنانچه میزان چربی‌های خون كنترل شده و مواد غذایی سرشار از آنتی‌اكسیدان‌ها به میزان كافی در رژیم غذایی وجود داشته باشد، از اكسیداسیون LDL و در نتیجه گرفتگی عروق جلوگیری می‌شود. مصرف مقدار متعادل و متناسب طالبی می‌تواند تامین‌كننده مقدار كافی از بتاكاروتن باشد.

عجیب اما واقعی

اگرچه ممکن است این خبر کمی عجیب به نظر برسد، اما اگر فقط مقداری نمک روی سطح هندوانه بریزید متوجه خواهید شد که طعم و مزه آن در مقایسه با قبل شیرین تر خواهد شد و البته اگر مقدار بیشتری نمک روی آن بریزید آنگاه طعم شورمزه آن را به خوبی احساس خواهید کرد.اگر هندوانه را در زیر میکروسکوپ بررسی کنید، خواهید دید بافت این میوه متشکل از هزاران سلول بسیار کوچک است. همه این سلول ها دارای غشایی هستند که ما از آن به عنوان یک غشای نیمه تراوا نام می بریم. از ویژگی های منحصربه فرد غشاهای نیمه تراوا این است که آب به آسانی به آن ها وارد یا از میانشان خارج می شود.

كم‌شیرین‌ها كم‌كالری هستند؟

متاسفانه، گاهی برخی از افراد به خصوص آنهایی كه دچار اضافه‌وزن یا دیابت هستند، گمان می‌كنند اگر هندوانه یا خربزه‌ای، شیرین نباشد، بنابراین قند و كالری ندارد و آنها می‌توانند با خیال راحت از آن خوراكی به هر میزان كه دلشان خواست، میل كنند. در صورتی كه اصلا این‌طور نیست. در واقع، نشاسته موجود در صیفی‌جات در طول مدت رسیدن میوه با تبدیل شدن به قند باعث شیرین‌تر شدن آن می‌شود. اگر هر كدام از صیفی‌ها، شیرینی لازم را نداشته باشند به این معناست كه شرایط آب و هوایی یا زراعی مناسب برای تبدیل نشاسته به قند درون آنها وجود نداشته است، اما همین صیفی‌های كم شیرین هم دارای كالری هستند و مصرف بیش از اندازه آنها توصیه نمی‌شود.

پیشگیری از آب مروارید

مصرف مقدار كافی از بتاكاروتن می‌تواند در پیشگیری از بروز كاتاراكت نیز موثر باشد. بروز آب‌مروارید علل متفاوتی دارد. دیابت، اشعه ماوراءبنفش خورشید و برخی بیماری‌ها از علل بروز كاتاراكت در سنین بالا هستند. به نظر می‌رسد تجمع رادیكال‌های آزاد اكسیژن با تخریب لنز چشم و غشاء سلول‌ها به تدریج سبب تاری چشم و كاتاراكت می‌شود. بررسی‌های زیادی كه توسط دانشمندان انجام شده است نشان می‌دهند كه مصرف میوه‌های غنی از آنتی‌اكسیدان‌ها در پیشگیری و تاخیر بروز كاتاراكت موثر است.

رنگدانه قرمز رنگ هندوانه

خواص هندوانه ، طالبی و خربزه

با توجه به اینكه هندوانه و طالبی از یك خانواده هستند از لحاظ كلیه خواص تغذیه‌ای مشابه می‌باشند. هندوانه نیز مانند طالبی منبع خوبی از بتاكاروتن، ویتامین A و پتاسیم است و اگرچه مقدار این سه ماده در هندوانه كمتر از طالبی است، اما همچنان منبع خوب این مواد مغذی محسوب می‌شود. علاوه بر آن هندوانه سرشار از لیكوپن است. لیكوپن رنگدانه قرمز است و مسئول ایجاد رنگ قرمز در میوه‌هایی نظیر هندوانه و نیز گوجه‌فرنگی می‌باشد. لیكوپن جزء گروه آنتی‌اكسیدان‌ها است و از اكسیداسیون چربی‌های غشای سلولی و تخریب DNA سلول‌ها و سرطانی شدن آنها جلوگیری می‌كند. یكی از شناخته‌شده‌ترین خواص لیكوپن پیشگیری از بروز سرطان به‌خصوص سرطان پروستات می‌باشد. علاوه بر آن لیكوپن در پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی و عروقی نیز موثر است. علاوه بر خواص آنتی‌اكسیدانی كه لیكوپن دارد و مانع اكسیداسیون LDL می‌شود، همچنین لیكوپن با مهار آنزیم‌های تولیدكننده كلسترول سبب كاهش مقدار كلسترول خون شده و می‌تواند از تشكیل پلاك‌های چربی در جدار عروق جلوگیری نماید.

ارتقای سیستم ایمنی

بتاكاروتن همچنین در ارتقاء سیستم ایمنی بدن موثر است. هنگامی كه در بدن عفونت ایجاد می‌شود گویچه‌های سفید فعال ‌شده و با چندین عملكرد متفاوت سبب از بین رفتن عوامل بیماری‌زا می‌شوند. یكی از این مكانیسم‌های دفاعی ایجاد رادیكال‌های آزاد اكسیژن می‌باشد. گرچه رادیكال‌های آزاد اكسیژن در از بین بردن عوامل بیماری‌زا موثر هستند، اما چنانچه از محیط بدن حذف نشوند سبب تخریب سلول‌های بدن و حتی گویچه‌های سفید كه عوامل تدافعی بدن هستند نیز می‌شوند. بتاكاروتن به عنوان یك آنتی‌اكسیدان قوی، با حذف رادیكال‌های آزاد اكسیژن از بدن، سبب محافظت سیستم‌های دفاعی بدن می‌شود. همچنین بتاكاروتن در تولید بیشتر لنفوسیت‌های T و B كه از مهم‌ترین سیستم‌های دفاعی هستند نقش دارد.

منبع پتاسیم و رفع كم‌آبی

علاوه بر بتاكاروتن طالبی یكی از منابع مهم تامین‌كننده پتاسیم برای بدن است. پتاسیم نقش بسیار مهمی در انتقال امواج عصبی از مغز به عضله دارد، بنابراین كمبود آن می‌تواند باعث اختلال در عملكرد صحیح سیستم عصبی بدن و ماهیچه‌ها شود. همچنین پتاسیم با مكانیسم‌های متفاوت سبب گشادی عروق و بهبود جریان خون می‌شود و كمبود آن می‌تواند با ایجاد انقباض در عروق زمینه بروز سكته‌های مغزی را فراهم آورد. معمولا در آب و هوای گرم و در كسانی كه فعالیت بدنی شدید دارند مقدار زیادی پتاسیم همراه با سدیم از بدن دفع می‌شود.

پیشگیری از سرطان

خواص هندوانه ، طالبی و خربزه

طالبی یكی از منابع غنی از بتاكاروتن و ویتامین A است. بتاكاروتن كه در گیاهان وجود دارد، رنگدانه‌ای به رنگ نارنجی است كه پس از مصرف می‌تواند در دستگاه گوارش به ویتامین A تبدیل شود. ویتامین A نقش‌های بسیار متعددی در بدن دارد كه از جمله آنها می‌توان به ارتقاء سیستم ایمنی بدن، تولیدمثل و بینایی اشاره نمود. یكی از فواید مصرف بتاكاروتن پیشگیری از بروز سرطان است. بررسی‌ها نشان می‌دهند كه مصرف زیاد میوه‌های حاوی بتاكاروتن شیوع تومورهای سرطانی را كاهش می‌دهد. علاوه بر سرطان ریه بتاكاروتن از بروز سرطان‌های حفره دهان، حلق، گلو، معده، پروستات و سرطان كولون نیز پیشگیری می‌نماید.

كدام قسمت را می‌توان خورد؟

معمولا صیفی‌جات پوست ضخیمی دارند. برخی از افراد فقط قسمت‌های نرم و شیرین آنها را استفاده می‌كنند و برخی دیگر هم تمامی قسمت‌های خوراكی آن را می‌خورند و پوست نازكی از آن را دور می‌اندازند. دراین‌باره بهتر است بدانید اگر شما پوست ضخیم و بیرونی آنها را به خوبی بشویید، می‌توانید بدون نگرانی آنها را میل كنید. اتفاقا، هرچه صیفی‌جات به سمت پوست می‌روند، تجمع فیبر در آنها بیشتر می‌شود و هرچه بیشتر به سمت گوشت می‌روند، تجمع مواد قندی در آنها افزایش پیدا می‌كند.