کد خبر: 96                                       تاریخ انتشار:  95/09/01

صفحه نخست » مجله اینترنتی

 

زن دستفروش فومنی: شخصیتم با سیلی ضربه خورد

انتشار کلیپ چند ثانیه‌ای از سیلی به زنی دستفروش به دست مامور سد معبر شهرداری فومن در چند روز گذشته با واکنش گسترده‌ای همراه بوده است.
روزنامه اعتماد: انتشار کلیپ چند ثانیه‌ای از سیلی به زنی دستفروش به دست مامور سد معبر شهرداری فومن در چند روز گذشته با واکنش گسترده‌ای همراه بوده است.

دایره این واكنش‌ها در فضای واقعی از «اعلام به تعلیق درآمدن مامور خاطی از سوی شهردار فومن» تا «دیدار امام جمعه این شهر از زن دستفروش» و در فضای مجازی از «اعتراض به رفتار مامور شهرداری» تا «طراحی لوگوهای هشدار‌دهنده مبنی بر خطر وجود ماموران سد معبر» را در‌بر‌می‌گیرد.

ماجرای این حادثه از كلیپی ٢٦ ثانیه‌ای شروع شده است. در ابتدای این كلیپ، زنی دستفروش كه به رسم زنان گیلانی، چادری دور كمرش پیچانده دیده می‌شود كه سعی دارد با وجود مخالفت مامور سد معبر و از میان چند مرد دیگر وسایل خود را از وانت شهرداری بیرون بیاورد. در حالی كه همهمه در فضا پیچیده و الفاظ گاه ركیك به تدریج به درگیری فیزیكی كشیده شده، ناگهان مامور سد معبر با سیلی به گوش زن می‌زند تا ثانیه‌های پایانی كلیپ در بهت این حركت او باقی بماند.

اكنون كه چند روز از انتشار گسترده این كلیپ در فضای مجازی می‌گذرد، مشخص شده كه زن دستفروش پسری ١٣ ساله دارد و به خاطر مسائلی كه برای همسرش به وجود آمده، خرج خانواده‌اش را از طریق فروش سبزی و ترشی‌های ساخت خود در كنار خیابان تامین می‌كند.

او در حالی كه تمایل چندانی به یادآوری روز حادثه نداشت، درباره جزییات آن به «اعتماد» گفت: «آن روز دو نفر از ماموران سد معبر شهرداری فومن از من خواستند كه سبزی‌ها و ترشی هایم را جمع كنم. من هم وسایلم را كنار درختی كه در پیاده‌رو بود، چیدم اما آنها چند دقیقه بعد دوباره به شكل شخصی برگشتند و شروع به فحاشی كردند و به وسایلم لگد زدند. (ظروف) ترشی‌هایم را شكستند و سبزی‌هایم را در وانت‌شان انداختند. وقتی داشتم مقاومت می‌كردم، یكی از آنها با سیلی به صورتم زد. البته مامور دیگری كه در فیلم مشخص نیست به او دستور داد كه مرا بزند.»

«آغاز درگیری با فحاشی مامور شهرداری» در حالی از زبان این زن بیان می‌شود كه مامور خاطی نیز با انتشار كلیپ، این ادعا را در قبال زن مطرح كرده و با وجود عذرخواهی گفته است كه پس از آن كه زن به پدر مرحوم او فحش داده است، كنترل خود را از دست داده و به او سیلی زده است. زن دستفروش اما با رد این موضوع گفت: «من هفت سال است كه در خیابان محل حادثه سبزی و ترشی می‌فروشم. من و پسرم آن روز هیچ فحشی به مامور ندادیم. این حرف‌ها دروغ است و همه‌ چیز در فیلم معلوم است. آنهایی هم كه در محل بودند شهادت دادند كه درگیری را خود ماموران سد معبر شروع كردند.»

او با بیان این كه آن روز «شخصیتش زیر سوال رفت»، ادامه داد: «آنها من را كتك زدند و وسایلم را شكستند و با خودشان بردند. من شكایت كردم اما از نتیجه‌اش خبر ندارم. اما اینها برای من كمتر اهمیت دارد. آن روز شخصیت من با آن سیلی ضربه خورد. چند روز پیش تعدادی هنرمند آمدند خانه من، گفتند: اگر اجازه بدهید، دكانی برای شما بگیریم كه بتوانید همان جا كاسبی كنید اما من قبول نكردم و گفتم كه با این كارها آبروی من برنمی‌گردد.»

«سد معبر و مزاحمت برای شهروندان» موضوع دیگری است كه برخی از مسئولان شهری فومن از آن به عنوان ریشه درگیری یاد كرده‌اند. این زن اما با رد آن گفت: «من كنار خیابان بساط می‌كنم و پیاده‌رو هم از آن جداست. جلوی مردم را نگرفتم و هیچ مزاحمتی هم برای آنها نداشتم.»

او همچنین بازاری كه در فومن برای ساماندهی دستفروش‌ها ساخته شده را برای خود نامناسب خواند و افزود: «مسئولان بازاری درست كرده‌اند كه خیلی از محل كاسبی من دور است. اگر زنی بخواهد به آنجا برود نمی‌تواند شب به راحتی برگردد و كلا نمی‌تواند كاسبی كند.»

اكنون چند روز از این حادثه می‌گذرد. زن دستفروش دوباره به همان محل رفته و فروش محصولاتش را پی گرفته است. می‌گوید: «حتی اگر من را بكشند هم جای دیگری نمی‌توانم بروم. پس از آن اتفاق، باز هم رفتم و برای چند ساعت، وسایلم را همانجا فروختم و برگشتم. پس از حادثه مریض شده‌ام و بیشتر در خانه می‌مانم اما دوباره به محل كارم برمی‌گردم. نان من آنجاست و من باید همانجا كاسبی كنم.»